Forklift Operatörlüğü Kursu

 

Forklift Ehliyeti Kim Veriyor?

G sınıfı ehliyet olarak da ifade edilen, forklift ehliyete sahip olabilmek için operatörlük eğitimi veren kursa kayıt yaptırarak bu alanda gerekli olan tüm eğitimleri almak gerekir. Eğitimlerin yanı sıra alınan eğitimlerden de başarı sağlamak önemli bir noktadır. Kurs süresince motor, ilk yardım ve trafik gibi derslerden teorik eğitimler verilmektedir. Bu eğitimler kurs sonrasında bakanlık tarafından açılacak olan sınavda soru olarak kursiyerlerin önüne çıkacaktır. Forklift sertifikası almak isteyen kişilerin; bu üç dersten yapılacak olan sınavda başarı sağlamaları gerekir. Teori sınavında başarılı olan adaylar, uygulama sınavına katılmaya hak kazanır.

Forklift ehliyeti vermek ile yükümlü olan kurum ise Milli Eğitim Bakanlığıdır. Bakanlığın açacağı sınavlara katılarak başarı sağlayan kişiler G sınıfı ehliyet sahibi olabilir. Bu sınavlar hem teorik yani yazılı hem de pratik yani uygulamalı olarak gerçekleştirilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından izin verilmiş olan kurslara başvuru yapılarak, sınavlara katılma hakkı kazanmak mümkündür.

Forklift Ehliyeti ile ilgili detaylı bilgi için: www.ismakinasikurslari.com 536 646 16 23

Forklift Ehliyet İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

“Forklift ehliyeti nedir?” sorusunun cevabı kadar bu ehliyete sahip olabilmek için gerekli şartlar da önemli bir noktadır. Kursa kayıt yaptırabilmek için kurs tarafından istenen belgelerin tamamlanması gerekir. Sağlık raporu, biyometrik fotoğraf, nüfus cüzdanı ve sabıka kaydı gibi evraklar tamamlandıktan sonra sınava girebilmek için gerekli olan harç parasının da ödenmesi gerekiyor. Sınavlar genellikle 15 günde bir yapılmaktadır. Bu durumda ortalama olarak 30 gün içerisinde operatörlük belgesini almak mümkündür. Sınav harcının yanı sıra ehliyeti alırken de kart ücreti alınmaktadır.

Forklift Operatör Belgesi Nasıl Alınır?

Forklift ehliyeti nasıl alınır? Forklift iş makinası ehliyeti almanın koşulları nedir?

Forklift türü iş makinası kullananlar ve belgesi olmayanlar yasa gereği 7/7583 Sayılı İş Emniyeti ve İş Güvenliği Tüzüğü ve1475 Sayılı iş Kanunu hükümlerine göre suçlu sayılırlar.

Forklift Operatörü Ehliyeti:
Forkift Operatörlük Belgesi – Forklift operatörü ehliyeti hakkında detaylı bilgi sayfamızda!
Yeni Ehliyet hakkında Whatsapp veya telefon yoluyla 0536 646 16 23′ den bilgi alabilirsiniz.
* Forklift Operatörü Ehliyeti ( G sınıfı) nedir?
Forklift türü iş makinasını trafikte, kapalı yada açık saha , şantiye , depo vb içinde yasal olarak kullanabilmeniz için gerekli belgedir. Milli Eğitim Bakanlığı Müfredatında Forklift İş Makinesi Operatörü Kursu Programı olarak geçer. Forklift kullanmanız için gerekli belge Forklift Operatörü Ehliyeti dir. Aşağıda forklift ehliyeti hakkında tüm detaylar listelenmiştir. Diğer Sorularınız için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.
* Forklift Ehliyeti yasal dayanağı nedir ? Alınması zorunlu mudur ?
Öncelikle Forklift Operatörü yetiştirme ve sertifika verme yetkisi Milli Eğitim Bakanlığına bağlı İş Makineleri Kurslarına aittir. Türkiye sınırları içerisinde eğitim konulu faaliyetlerin tümünde çatı kurum olan Milli Eğitim Bakanlığı izni olmadan eğitim kurumu açılamaz.Sürücü Kurslarından bağımsız İş Makinaları Kursları bu eğitimleri ve sertifikaları vermeye yetkilidir.
Forklift operatörlüğü eğitimi alarak ehliyetinize işletebileceğiniz tek belge İş Makinaları Kurslarından alınan Operatörlük Belgesidir. 2019 yılı ehliyet fiyatları hakkında bilgi almak için 0534 646 16 23

İş Güvenliği uzmanları işyeri denetimlerinde Forklift Operatörlük Belgesi talep etmektedirler. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa göre işverenler çalışanlarına yaptıkları işlerle ilgili eğitim vermek zorundadır. Mesleki eğitimi olmayan çalışanın uğradığı kazalarda çalışanına eğitim vermeyen kurumlar asli kusurlu sayılmaktadır.
Ayrıca trafik kanununa göre trafikte Forklift kullanacak kişiler Operatörlük belgesini Ehliyetine işletmek zorundadır. Aksi durumda herhangi bir kaza durumunda ehliyetsiz sayılabilirler bu Operatörü ve İşvereni zor durumda bırakabilir. Yeni Ehliyetlerde Operatörlük Belgeleri ehliyetin arkasında kod olarak yazılmaktadır. Kodlar Operatörlük Belgesi sınıfına göre değişmektedir. Forklift için Ehliyet Kodu: 105.06 dır * Forklift ehliyeti nereden alınır? İş Makinaları kursundan mı almak zorundayım ? Ehliyet ARABA Sürücü Kursu, İş Makinası ehliyeti binlerce kişiye Operatörlük Belgesi vermiş alanında başarılı uzmanlar ile çalışan sektörde Uzman olmuş ARABA İş Makinaları Kursundan alınır.

DİKKAT ! İş Makinası Ehliyetini verebilecek kurumlar ile ilgili TBMM kararı resmi gazetede yayınlanmıştır. Konu ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.
* Forklift ehliyeti alma süreci ? Forklift Ehliyeti Nasıl alınır ? Forklift Belgesi Nasıl Alınır ?
Operatörlük Belgesi almak için öncelikle bir İş Makinası Kursuna kaydolmak gerekmektedir. Operatörlük Belgesi tek sınıf değildir. Otomobil Motosiklet ehliyetlerinde olduğu gibi kullanacağınız iş makinasına uygun operatörlük belgesini almanız gerekmektedir. Kursa kaydolduktan sonra gerekli direksiyon ve teorik eğitimleri tamamlanır ardından gruba kaydolduğunuz tarihte belli olan ve size bildirilmiş olan tarihte bir pazar günü test ve direksiyon sınavına girersiniz.

Forkliftimizle direksiyon sınavına da tabi tutulursunuz.

Eğer forklifti emniyetli bir şekilde kullanabilirseniz sınavda başarılı olup Operatörlük Belgenizi almaya hak kazanırsınız. Forklifti trafikte de kullanacaksanız harcını yatırıp ehliyetinize işletebilirsiniz. (2019 yılı ehliyet harçları)
Herhangi bir ehliyetiniz yok ve iş makinası operatörlük belgenizi ehliyetinize işletmek istiyorsanız. Sürücü kursuna kaydolup Trafik Motor ve ilkyardım gibi dersleri alıp G sınıfı ehliyet test sınavına katılıp ehliyetinize operatörlük belgenizi işletebilirsiniz. Motosiklet vb. Herhangi bir ehliyete sahipseniz yada herhangi bir ehliyet alıp sonra İş Makinası Operatörlük Belgenizi ehliyetinize işletmek isterseniz tekrar G sınıfı ehliyeti için sınava girmenize gerek kalmaz.
* Forklift Operatörü ehliyeti aldığımda hangi araçları kullanabilirim ?
Forklift , Reach Truck , Telehandler vb. yük kaldırma ve yüklemeye yarayan çatallı tipteki makinaları kullanabilirsiniz.
* Forklift Ehliyeti ne kadar sürede alınır ?
Forklift Ehliyeti sınavı Ümraniye ilçesinde 15 gün arayla düzenlenmektedir. Kursa kaydolduğunuz döneme bağlı olarak 15-30 gün içinde Operatörlük Belgenizi alabilirsiniz.

Forklift ehliyeti almak için: Telefon: 0 536 646 16 23 ARA

Forklift belgesi almanın koşulları : 

 • 18 Yaşını doldurmuş olmak.
 • En az ilkokul mezunu olmak .
 • Kanunun 41.maddesi ( e ) bendinde sayılan T.C.K maddelerinden mahkumiyeti olmaması.
 • Vücut yapısı ve ruh sağlığı bakımından yönetmelikte belirtilen şartlara sahip olmaları.
  Not: Forklift belgesi almak isteyen kişinin her hangi bir ehliyeti olmasa bile müracaat edebilir.

Forklift Ehliyeti İçin Gerekli Olan Evraklar:

 • 3 adet biometrik resim,
 • 1 Adet diploma,
 • 1 Adet sabıka kaydı (e-devlet şifrenizle çıktı alabilirsiniz)
 • 1 Adet Sağlık Raporu (anlaşmalı sağlık kurumumuz mevcuttur.)

Forklift ehliyeti nereden alınır?

İş makinası operatörlük belge türlerinden biri olan forklift operatörlük belgesi Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Genel Müdürlüğünden İş Makineleri Sürücü Eğitim Kursları İle İlgili Yönerge hükümlerine göre ruhsat alan iş makineleri kurslarından alınmaktadır.

İstanbul’ da Forklift Ehliyeti Veren Kursumuzun Adresi;

ADRES: Yamanevler Mah.Alemdağ Caddesi Recepağa sk No:1/1-2-3-4 Ümraniye/İSTANBUL

Forklift İş Makinesi Kullanımı Operatörlük Belgesinin Yasal Dayanağı:

Çalışma bakanlığı İş Sağlığı ve Kanun kapsamında Forklift Kullanıcıları Forklift Kursu'na kayıt olup Forklift İş Makinesi Operatörlük Belgesi almak zorundadır. Kontrole gelen bütün denetçiler forklift kullanıcılarına Operatörlük Belgesi sormaktadır. Forklift kullanıcılar belgesiz hiç bir şekilde trafiğe çıkamazlar.
İş Güvenliği Uzmanları da firmalarda Risk değerlendirme yaparken forklift kullanıcılarının Operatörlük Belgesi almak zorunluluğu belirtirler
Çalışma Bakanlığından gelen İş Müfettişleri de forklift kullanıcılarının Operatörlük Belgesini istemektedirler.

Forklift Operatörü; Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı Operatör Belgesine veya Forklift Ehliyetine sahip olmalıdır. Forklift Ehliyeti, Forklift Kullanım belgesine sahip olmalıdır

FORKLİFT EHLİYETİ İÇİN GEREKLİ OLAN EVRAK LİSTESİ

 • 1 Adet Kimlik Fotokopisi
 • 1 Adet Diploma Noter Tastiği (En az ilkokul mezunu)
 • 1 Adet Savcılıktan Adli Sicil Belgesi (e-devlet şifrenizle çıktı alabilirsiniz)
 • 5 Adet Vesikalık Resim (BİO-METRİK)
 • 1 Adet Sürücü Olur Raporu (Aile hekiminizden alabilirsiniz)

Forklift Operatör Ehliyeti

Forklfit türünden iş makinesı kullanabilmek için İş kanununa göre operatörün forklift belgesi alması gerekmektedir. Operatörler arasından fortif, portif olarak da bilinir. Ehliyete G + Forklift olarak geçer.
Forklift operatörü KİMDİR? Forklift eğitimi nasıl alınır?
Forklift Operatörü, kendi başına ve belirli bir süre içerisinde, forklift kullanarak, çeşitli yükleri emniyetli bir şekilde yükleme, boşaltma ve forkliftin bakım ve kontrolünü yapma bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişidir Operatör, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı operatör belgesine sahip olmalıdır. Herhangi bir kaza anında bütün sorumluluklar operatöre aittir. Belgesi olmayan forklift iş makinesini kullanamaz. Bu tür elemanları çalıştıran işverenler yasa gereği 7/7583 Sayılı İş Emniyeti ve İş Güvenliği Tüzüğü ve 1475 Sayılı iş Kanunu hükümlerine göre suçlu sayılırlar.
Forklift nerelerde kullanılır?

 • Sanayi kesimlerinde;
 • depolama,
 • gümrük,
 • stoklama,
 • ambarlama gibi iş yerlerinde ekonomik olarak iş yapan makinelerdir. Bu makineler ile malzemelerin yükleme, boşaltma ve taşıma hizmetleri yapılmaktadır. Yapılacak olan cinsine göre asansöre veya boma ataşman bağlantısı yapılarak iş yaptırılır.
   

Forklift nasıl kullanılır ? Böyle bir aracı kullanabilmek aslında göründüğünden de daha zor olan bir iştir, fakat üstüne belli bir eğitim görülür ve emek verilirse, rahatlıkla bir forklift operatörü olunabilir. Öncelikle bir forklift operatörü olmak için gerek duyulan başlıca özellikler el ve ayak gibi vücut uzuvlarının koordinasyonunda sorun yaşamamak ve de iş sırasında tedbirli ve dikkatli davranmaktır.

Belge sahibi olmak için Araba İş Maknası kursuna başvuru yapıp eğitim almanız, sonrasında MEB tarafından yapılan sınava girip başarılı olmanız yeterlidir.

KULLANDIKLARI ENERJİ ÇEŞİTLERİNE GÖRE FORKLİFT ÇEŞİTLERİ
1. Akülülü
2. Benzinli
3. Diesel (mazot)
4. L.P. G. (Likit Propan Gazı)

AKTARMA ORGANI ÇEŞİTLERİNE GÖRE FORKLİFT ÇEŞİTLERİ
1. Kara tip ( dişli) şanzımanlı debriyaj baskılı
2. Hidrolik tork konvertörlü
 

FORKLİFT ATAŞMANLARI

 • 1- Çatal
 • 2- Tesviye bıçağı
 • 3- Tomruk yükeyici
 • 4- Riper
 • 5- Kurt ağızlı klemens
 • 6- Greyder bıçak
 • 7- Silindir
 • 8- Kepçe
 • 9- Kanca
 • 10- Döner çatal
 • 11- Varil ve balya taşıma tutucu
 • 12- Trapez kerpiç kovası
 • 13- Alttan açılır tip yükleyici kovası

Bize Ulaşın: 0216 443 24 84 – 0216 523 37 79

 Birçok milli eğitim onaylı kurslar yaygın hale gelen forklift ehliyet talepleri ile çıtalarını yükseltmiştir. İsteklerin yoğunluğunu göz önünde bulundurunca kurs kayıt fiyatları da rant kavgasına dönüşmüştür. Forklift ehliyet fiyatları bulunduğunuz şehire hatta semte göre bile farklılık gösterebilir, her bir kursun fiyat listesi talep ve yoğunluğa göre değişir. Bazen eğitim kursları talebin azlığı nedeni ile kampanya yapma ihtiyacı duyar, ama son dönemlerde istekler çoğalınca fiyatları tavan sınırına yaklaştı denilebilir. Kurs ücretlerinin içinde eğitim için verilen kitap, direksiyon eğitimleri, direksiyon sınavı ücreti, alınması gereken KDV ve sürücü olur raporu fiyatları da dahil olduğu için bazen afaki rakamlara ulaşabilir. Yine de bazı firmaları özele indirgemek gerekirse bazı kursların fiyat aralıkları da 500,00 TL ile 750,00 TL arasında değişiklik göstermektedir. Profesyonel ve büyük şehirlerde ki kursların geneli hem meblağ olarak yüksek hem de peşin olarak çalışmayı prensip haline getirmiştir. Bazen bu durumların tam aksi de söz konusu olabilir, yerel eğitim kurslarının bazıları da uygun ödeme imkanları sunabilir.  Öyle ki taksitlendirme yada indirim yapan firmalar daha çok tercih edilip kursiyer sayısını artırabilir.

 Forklift kursu, forklift ehliyeti nasıl alınır, forklift kursu fiyatı, forklift operatörlük kursu için lütfen firmamızdan bilgi alınız... 0536 646 16 23

Kurslara ödenen ücretlerin yanı sıra ilk kayıt sırasında gereken evraklarında belirli bir maliyeti olmaktadır. Bunlarda sağlık raporu, sabıka kaydı ve fotoğraf ücretleridir. İstenilen belgelerin sayısına göre maliyetleri 40,00 TL ile 50,00 TL arasında değişmektedir. Bu tür ekstra ücretleri de forklift ehliyet fiyatlarına dâhil edersek, işlemlere başlamadan bütçenin ayarlanmasına faydalı olur.

 Ayrıca tüm bu ücretlerin yanı sıra devlete ödenmesi gereken meblağlar kurumlara yatırılmadan ehliyete sahip olmak mümkün değildir. Vergi dairesine yatırılması gereken 2018 yılında g sınıfı sürücü belgesi harcı 827,00 TL olarak belirlenmiş olup ehliyet kart ücreti de 159,00 TL dir.

 Forklift ehliyeti, Forklift belgesi, Forklift kursu, Forklift operatörlük kursu