Tavan Vinci Operatörü

 Kaldırma Taşıma Raylı Sistem Tavan Vinci Operatör Belgesi

 ARABA İŞ MAKİNELERİ OPERATÖRLÜK KURSU

0 536 646 16 23 ARAYIN

KALDIRMA TAŞIMA RAYLI SİSTEM TAVAN VİNÇ OPERATÖRLÜK BELGESİ

Tavan Vinci Kullanan Operatörün İş Kanununa Göre Operatörlük Belgesinin Olması Kanuni bir Zorunluluktur.
Operatörü, kendi başına ve belirli bir süre içerisinde, kaldırma taşıma raylı sistem tavan vinçleri kullanarak, çeşitli yüklerin naklini emniyetli bir şekilde yapma bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişidir.

TAVAN VİNCİ EĞİTİMİ KONU BAŞLIKLARI;
1-) TAVAN VİNCİ İŞ MAKİNELERİNİN TANITIMI VE GENEL ÖZELLİKLERİ
2-) GÜVENLİK SİSTEMLERİ
3-) TAVAN VİNCİ İŞ MAKİNELERİNİN ATAŞMANLARI
4-) TAVAN VİNCİ İŞ MAKİNESİNİN PERİYODİK BAKIMI
5-) TAVAN VİNCİ İŞ MAKİNESİNİN ARIZA BELİRTİLERİ VE OPERATÖRÜN GİDEREBİLECEĞİ ARIZALAR
6-) KALDIRMA, TAŞIMA RAYLI SİSTEM TAVAN VİNCİ İŞ MAKİNESİNİN KULLANILMASI (UYGULAMA)
7-) BAKIM İŞLERİ VE ÇEVRE

Meslek Standardı Nedir?
Meslek Standardı, bir mesleğin gereklerinin kabul edilebilir Standartlarda yerine getirilebilmesi için ihtiyaç duyulan asgari bilgi, beceri, tutum ve davranışları gösteren normlardır. Meslek Standartları ayrıca, başta çalışanlar, eğitimciler ve işverenler olmak üzere, ilgili bütün kesimlere, bir mesleğin başarı ile yürütülebilmesi için gerekli olan nitelikler ve o meslekte yeterlilik belgesi alabilmek için yapılacak sınavlarda aranacak ölçme ve değerlendirme kriterleri hakkında fikir vermektedir.
Tavan Vinci Nedir?

Tavan vinçleri kirişler üzerinde ilerleyen bir vinç türüdür. Daha çok imalat sanayisinde kullanılan tavan vinçleri fabrikalarda, depo gibi binalarda daha fazla kullanılmaktadır. Tavan vinçleri kapalı ortam vincidir. Tavan vinci; tek kirişli, iki kirişli olmak üzere ikiye ayrılırlar. Farklı eksenlerde hareketleri vardır. Tavan vincini kullanan ve idare eden kişiye operatör denilir. İş makinesi operatörleri tavan vincini kullanmaları için İş Sağlığı ve Kanununa göre tavan vinci eğitimi almaları gerekmektedir.

Tavan Vinci Operatörlük Belgesi

Tavan vinci eğitimi alan ve Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan tavan vinci operatörlük sınavından başarılı olan kursiyerler tavan vinci operatörlük belgesi almaya hak kazanırlar.

  • Tavan vinç operatörlük belgesi,
  • Mobil vinç (hiab) ehliyeti,
  • Personel Yükseltici (manlift) ehliyeti,
  • Vinç ehliyeti
  • Vinç operatörlük belgesi nasıl alınır 

Elle veya basit araçlarla taşınması mümkün olmayan malzemeleri kaldırma, başka bir tarafa dönerek ve/veya hareket ederek aktarma, yer değiştirme, malzemeleri yükleme, boşaltma islerinde kullanılan makinelere vinç denir. Vinç kelimesinin İngilizce karşılığı “crane”dir. Bir vinç, düşey ve yatay yönde hareket edebilmesi sayesinde her tipte yükün yerini değiştirebilir. Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı 05.04.2011 Tarih ve 29 Sayılı Kaldırma Taşıma Raylı Sistem Tavan Vinci Kurs programı yayınlanmış olup bu program çerçevesinde Tavan Vinci kullanacakların ve ya kullananların tavan vinci operatörlük belgesi alması zorunludur. Daha önceden vinç operatörlük belgesi alanlar tavan vincini de kullanabiliyorlardı ancak yeni müfredatın yayınlanması ile tavan vinci kullanacakların operatörlük belgesi ayrılmış oldu.. Dikkat: Tavan vinçleri tavan vinci operatörlük belgesi olan operatörler tarafından kullanılmalıdır

Tavan Vinci Operatörü Ehliyeti belgesi almak için gereken şartlar nelerdir?

 ( 4306 Sayılı yasa gereği 18/08/1997 yılı ve öncesinde İlkokul diploması olan adaylar kurslara kayıt olabilir. Diğer adayların en az ilköğretim okulu (8. sınıf) mezunu olmaları gerekmektedir.Açık İlköğretim öğrencileri , 1. ve 2.kademe okur yazar belgesi olanların kayıtları yapılamamaktadır ) mezunu olunması zorunludur.

TAVAN VİNCİ OPERATÖRÜ İÇİN GEREKLİ OLAN EVRAK LİSTESİ

  • 1 Adet Kimlik Fotokopisi

  • 1 Adet Diploma Noter Tastiği (En az ilkokul mezunu)

  • 1 Adet Savcılıktan Adli Sicil Belgesi (e-devlet şifrenizle çıktı alabilirsiniz)

  • 5 Adet Vesikalık Resim (BİO-METRİK)

  • 1 Adet Sürücü Olur Raporu (Aile hekiminizden alabilirsiniz)

Tavan Vinci Operatörü, Tavan Vinci Operatörü kursu, raylı vinç kursu, raylı vinçler, tavan vinci kurs fiyatları, tavan vinci operatörlük eğitimi ve sertifikalandırma eğitimi