Yükleyici Loder Ehliyeti

Loder Operatörü; Kazıma Yükleme Tesviye (Loder) Tipi İş Makinesinin yaptığı iş ve özelliğe uygun emniyetli ve verimli bir şekilde kullanan, Kazıma Yükleme Tesviye (Loder) Tipi İş Makinesinin çalışma öncesi ve çalışma sonrası kontrol, bakım ve ayarlarını yapabilen Operatörlük Belgesine sahip nitelikli kişidir.

İnşaat alanlarında kullanılan yükleyici makineleri de, bu tarz ehliyetlere gerek duyularak çalıştırılmakta ve sadece tecrübeli operatörler tarafından kullanılmaktadır. Makinelerin gerekli şekilde çalışıp çalışmadığını anlayan, operatörlüğünü yapan ve bakım-onarım bilgilerine sahip olan kişiler, bunu ancak kurslara katılarak ve ehliyet alarak gerçekleştirmektedir. Yükleyici (loder) ehliyeti almak ve makineyi kullanma konusunda tecrübeli ve vasıflı olduğunu kanıtlamak isteyenlerin, Milli Eğitim tarafından sunulmuş olan kurslara katılarak, sınavlardan başarıyla geçmesi beklenmektedir.

Her türlü sertifika ve operatörlük belgesinde olduğu gibi, yükleyici (loder) ehliyeti de, sadece kurslara katılarak ve kurslar sonunda verilen sınavlara dahil olunarak alınmaktadır. G sınıfı ehliyetler kategorisine giren yükleyici ehliyeti, sadece kursu ve sınavları başarıyla tamamlayan adaylara verilmekte olup, başka türlü elde edilememektedir. Yasal bir zorunluluk olarak alınması gereken bu ehliyetler olmadan kişi, ilgili aracı ve makineyi kullanamamaktadır. Ehliyeti alarak uzman olduğunu kanıtlayan kişi; malzeme taşıma, yükleme, tünel kazısı, bakım ve kontrol işlemlerini vasıflı bir şekilde yapmaktadır. Güvenlik açısından da yasal bir zorunluluk haline getirilen ehliyetler, inşaat ve çeşitli işlere vasıflı eleman kazandırırken, bir yandan da iş güvenliği ve kaza önleme açısından büyük önem arz etmektedir.

Milli Eğitim kurslarına başvururken ve ehliyet alırken, dikkat edilmesi gereken hususlar arasında, en az ilkokul derecesinde mezun olunması gerektiği ve 18 yaşını bitirmiş olunması gerektiği önemle vurgulanmaktadır. Gerek teorik gerek ise uygulamalı araç kullanma sınavlarına tabi tutulacak adaylar bu konuda daha detaylı bilgiye kursların sitesinden de ulaşmaktadır. Yükleyici (loder) ehliyeti almak isteyen kişiler de kurslara başvuruda bulunduktan sonra, teorik bir ders programı almaktadır

Yükleyici (Loder) belgesi alabilmek için;

Bu belgeyi almak için kursiyer 40 Soruluk iş makinesi motor sınavına girer. Bu sınavdan başarılı olması haline Yükleyici (loder) ile direksiyon sınavına girer ve bu sınavda da 70 alıp başarılı olursa iş makinesi operatörlük belgesi almaya hak kazanır.
Yükleyici (Loder) Ehliyeti almak için gerekli şartlar

- 18 yaşını doldurmuş olmak,
- En az ilkokul mezunu olmak,
- Kanunun 41.maddesinin (e)bendinde sayılı suçlardan hüküm giymemiş olmak.

ZEMİN SÜPÜRME OPERATÖRÜ EHLİYETİ İÇİN GEREKLİ OLAN EVRAK LİSTESİ

  • 1 Adet Kimlik Fotokopisi

  • 1 Adet Diploma Noter Tastiği (En az ilkokul mezunu)

  • 1 Adet Savcılıktan Adli Sicil Belgesi (e-devlet şifrenizle çıktı alabilirsiniz)

  • 5 Adet Vesikalık Resim (BİO-METRİK)

  • 1 Adet Sürücü Olur Raporu (Aile hekiminizden alabilirsiniz)

Yükleyici Loder Ehliyeti, Yükleyici (Loder) Operatörü Ehliyeti, loder ehliyet kursları, beko loder kursları