Zemin Süpürme Operatörü

Zemin Süpürme Operatörü Ehliyeti

Zemin süpürmeye ve temizlemeye yarayan araçları kullanan nitelikli kişiler bu aracı kullanmak için iş kanununa göre Zemin Süpürme Operatörü Ehliyeti belgesi almak durumundadırlar. Genelde Belediye temizlik görevlileri almaktadırlar.

Zemin Süpürme araçlarını kullananların yasa ve yönetmelik gereği operatörlük belgesi bulunması zorunluluğu vardır.

Zemin süpürme aracı nedir?

Araç üzerine monte edilen Vakumlu Yol Süpürme Makinası; yardımcı motor, çöp haznesi, vakum fanı, hidrolik ve pnömatik sistem, fırça ve sulama sistemlerinden meydana gelmektedir. Çöp haznesi kapasitesi 3.5 m3’c kadar değişen ölçülerde, üzerine monte edilen araca bağlı olarak değişiklikler göstermektedir. Araç, isteğe bağlı olarak sağ yada sol taraftan ayrı ayrı olmak üzere tek taraflı kumanda edilebildiği gibi, aynı zamanda hem sağ ve hem de sol taraftan olmak üzere çift taraflı olarak aracın direksiyon kumanda sistemi dizayn edilebilmektedir. Çöp haznesi ile diğer aksamlar olan; yardımcı motor, su tankı ve hidrolik sistem yağ tankı odası birbirinde ayrı olarak imal edilmiştir. 

Zemin süpürmeye ehliyeti için kursiyer  40 soruluk iş güvenliği ve iş makinesi ile  ilgili teorik teste tabi tutulur. Sınavdan geçen kursiyer, Uygulama sınavına girerek geçerse belgeyi almaya hak kazanır. Her iki sınavda da Geçer Not 70 puandır. 

ZEMİN SÜPÜRME OPERATÖRÜ EHLİYETİ İÇİN GEREKLİ OLAN EVRAK LİSTESİ

  • 1 Adet Kimlik Fotokopisi
  • 1 Adet Diploma Noter Tastiği (En az ilkokul mezunu)
  • 1 Adet Savcılıktan Adli Sicil Belgesi (e-devlet şifrenizle çıktı alabilirsiniz)
  • 5 Adet Vesikalık Resim (BİO-METRİK)
  • 1 Adet Sürücü Olur Raporu (Aile hekiminizden alabilirsiniz)