Forklift Ehliyeti İş Makineleri Kursu

 Birçok milli eğitim onaylı kurslar yaygın hale gelen forklift ehliyet talepleri ile çıtalarını yükseltmiştir. İsteklerin yoğunluğunu göz önünde bulundurunca kurs kayıt fiyatları da rant kavgasına dönüşmüştür. Forklift ehliyet fiyatları bulunduğunuz şehire hatta semte göre bile farklılık gösterebilir, her bir kursun fiyat listesi talep ve yoğunluğa göre değişir. Bazen eğitim kursları talebin azlığı nedeni ile kampanya yapma ihtiyacı duyar, ama son dönemlerde istekler çoğalınca fiyatları tavan sınırına yaklaştı denilebilir. Kurs ücretlerinin içinde eğitim için verilen kitap, direksiyon eğitimleri, direksiyon sınavı ücreti, alınması gereken KDV ve sürücü olur raporu fiyatları da dahil olduğu için bazen afaki rakamlara ulaşabilir. Yine de bazı firmaları özele indirgemek gerekirse bazı kursların fiyat aralıkları da 500,00 TL ile 750,00 TL arasında değişiklik göstermektedir. Profesyonel ve büyük şehirlerde ki kursların geneli hem meblağ olarak yüksek hem de peşin olarak çalışmayı prensip haline getirmiştir. Bazen bu durumların tam aksi de söz konusu olabilir, yerel eğitim kurslarının bazıları da uygun ödeme imkanları sunabilir.  Öyle ki taksitlendirme yada indirim yapan firmalar daha çok tercih edilip kursiyer sayısını artırabilir.

Forklift kursu, forklift ehliyeti nasıl alınır, forklift kursu fiyatı, forklift operatörlük kursu için lütfen firmamızdan bilgi alınız... 0536 646 16 23 Whatsapp Mesaj Gönder

Kurslara ödenen ücretlerin yanı sıra ilk kayıt sırasında gereken evraklarında belirli bir maliyeti olmaktadır. Bunlarda sağlık raporu, sabıka kaydı ve fotoğraf ücretleridir. İstenilen belgelerin sayısına göre maliyetleri 40,00 TL ile 50,00 TL arasında değişmektedir. Bu tür ekstra ücretleri de forklift ehliyet fiyatlarına dâhil edersek, işlemlere başlamadan bütçenin ayarlanmasına faydalı olur.

 

Ayrıca tüm bu ücretlerin yanı sıra devlete ödenmesi gereken meblağlar kurumlara yatırılmadan ehliyete sahip olmak mümkün değildir. Vergi dairesine yatırılması gereken 2018 yılında g sınıfı sürücü belgesi harcı 827,00 TL olarak belirlenmiş olup ehliyet kart ücreti de 159,00 TL dir.

İstif yapma veya bozma işinde kullanılan forkliftler, yaptıkları işlere ve kullanıldıkları mekanlara göre sınıflara ayrılır. Bu tur is makinelerini kullanabilmek için ehliyetinin olması şarttır. Forklift ehliyeti- iş makineleri kursu tarafından verilirken ehliyeti verecek kursun gerekli teçhizat ve öğreticilerinin bulunması şarttır. Verilen eğitimler sonrası adaylar sözlü ve yazılı sınava girerek ehliyeti almaya hak kazanmaktadır. Almış olduğu Milli Eğitim Bakanlığı onaylı belge ile kullanıcılar, trafiğe çıkamamaktadır. Trafiğe çıkmak için sınıfı sürücü belgesi olması şarttır. Ayrıca alınan belge sadece Forklift tipi is makinesi kullanmaya yöneliktir. Kişi farklı türde is makinelerini almış olduğu bu ehliyet ile kullanamamaktadır. Çünkü aldığı belge üzerinde kullanılacak iş makinesinin ismi yazılmaktadır.
Forklift tipi is makinesi kullanım belgesi almak için adaylar ilk aşamada Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir kursa müracaat etmelidirler. Müracaatın ardından belgelerini tamamlayan kursiyerler kurs eğitiminden geçerler ve daha sonra sınava girmektedirler. Girdiği sınavları başarı ile tamamlayan kursiyer, belgeyi almaya hak kazanmaktadır. Forklift ehliyeti- iş makineleri kursu aracılığı ile verilirken ehliyeti 18 yaşından küçükler alamamaktadır. Belgeyi almak için; nüfus cüzdanı fotokopisi, 5 adet fotoğraf, adli sicil kaydı, sağlık raporu ve öğrenim belgesi istenmektedir. 18 yaşını doldurmuş adayların en ez ilkokul mezunu olmaları gerekmektedir. Ayrıca alınacak sağlık raporunun kişinin is makinesi kullanımına uygun beden sağlığına sahip olduğuna dair bir rapor olması gerekmektedir. Kursiyerler teori ve pratik olmak üzere iki sınava girmektedir. Teoride 50 adet motor sınavına giren adaylar pratikte is makinesi kullanabilme yeteneği bakımından ölçülürler.
Girdiği sınavlardan başarı ile geçen adaya forklift ehliyeti- iş makineleri kursu tarafından verilir. Alınan belge ile forklift tipi is makinesi sadece iş alanlarında kullanılabilir, trafiğe açık alanda kullanılmamaktadır. Böyle bir durumda dahi is güvenliği uzmanları ve Bakanlık müfettişleri tarafından forklift ehliyeti istenmektedir. Çünkü iş yerlerinde oluşabilecek herhangi bir kaza durumunda tek sorumlu is makinesi kullanıcısıdır. Trafiğe açık alanda kullanabilmek için ise G sınıfı sürücü belgesine ehliyetini işletilmesi şartı vardır. Karayolları bu ehliyeti istemektedir.

Kule vinç operatörlüğü paletli ve raylı sistemleri kullanmayı gerektirir. Burada kule vinç makinasını kullanan operatör belirli bir süre dahilinde bazı ağır yüklerin bir yerden bir yere naklini gerçekleştirir. Bu nakli emniyetli bir biçimde yapmak ve bu konuda yeterli beceriye sahip olmak gerekmektedir. Çünkü bu nakil işlemlerinde son derece ağır yükler söz konusu olduğundan tehlikeli sayılabilecek bir iştir. Tavan vinç operatörlüğünde ise yükleri kaldırma ve taşıma işi söz konusudur. Kirişler üzerinden yapılan bu işlem genellikle imalat sanayinin çok sık kullandığı bir türdür. Kamyon üstü hiyab vinç operatörlüğü türü de adından da anlaşılacağı gibi kamyon üzerinde bulunan vinci kullanmayı içerir. Son olarak mobil vinç operatörlüğünde bir vinç makinasını tek başına kullanma ve yükleri nakil yapma işlemi söz konusudur.