Forklift Ehliyeti Nasıl Alınır?

Forklift iş alanlarında ağır yük ve eşyaları taşıma amacı ile kullanılan önünde iki uzun demiri bulunan bir taşıma aracıdır. Palet üzerinde bulunan malzemeleri taşımak amacı ile kullanılır. İki uzun demir paletin altından geçirilerek havaya kaldırılır ve bu şekilde istenilen farklı bir alana ağır yükler daha rahat bir şekilde taşınabilir.

Forklift Operatör Belgesi Nasıl Alınır?

Forklift ehliyeti nasıl alınır? Forklift iş makinası ehliyeti almanın koşulları nedir?

Forklift türü iş makinası kullananlar ve belgesi olmayanlar yasa gereği 7/7583 Sayılı İş Emniyeti ve İş Güvenliği Tüzüğü ve1475 Sayılı iş Kanunu hükümlerine göre suçlu sayılırlar.

Forklift ehliyeti almak için: Telefon: 0 536 646 16 23 ARA

Forklift belgesi almanın koşulları : 

  • 18 Yaşını doldurmuş olmak.
  • En az ilkokul mezunu olmak .
  • Kanunun 41.maddesi ( e ) bendinde sayılan T.C.K maddelerinden mahkumiyeti olmaması.
  • Vücut yapısı ve ruh sağlığı bakımından yönetmelikte belirtilen şartlara sahip olmaları.
    Not: Forklift belgesi almak isteyen kişinin her hangi bir ehliyeti olmasa bile müracaat edebilir.

Forklift Ehliyeti İçin Gerekli Olan Evraklar:

  • 3 adet biometrik resim,
  • 1 Adet diploma,
  • 1 Adet sabıka kaydı (e-devlet şifrenizle çıktı alabilirsiniz)
  • 1 Adet Sağlık Raporu (anlaşmalı sağlık kurumumuz mevcuttur.)

Forklift ehliyeti nereden alınır?

İş makinası operatörlük belge türlerinden biri olan forklift operatörlük belgesi Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Genel Müdürlüğünden İş Makineleri Sürücü Eğitim Kursları İle İlgili Yönerge hükümlerine göre ruhsat alan iş makineleri kurslarından alınmaktadır.

İstanbul’ da Forklift Ehliyeti Veren Kursumuzun Adresi;

ADRES: Yamanevler Mah.Alemdağ Caddesi Recepağa sk No:1/1-2-3-4 Ümraniye/İSTANBUL

Birçok milli eğitim onaylı kurslar yaygın hale gelen forklift ehliyet talepleri ile çıtalarını yükseltmiştir. İsteklerin yoğunluğunu göz önünde bulundurunca kurs kayıt fiyatları da rant kavgasına dönüşmüştür. Forklift ehliyet fiyatları bulunduğunuz şehire hatta semte göre bile farklılık gösterebilir, her bir kursun fiyat listesi talep ve yoğunluğa göre değişir. Bazen eğitim kursları talebin azlığı nedeni ile kampanya yapma ihtiyacı duyar, ama son dönemlerde istekler çoğalınca fiyatları tavan sınırına yaklaştı denilebilir. Kurs ücretlerinin içinde eğitim için verilen kitap, direksiyon eğitimleri, direksiyon sınavı ücreti, alınması gereken KDV ve sürücü olur raporu fiyatları da dahil olduğu için bazen afaki rakamlara ulaşabilir. Yine de bazı firmaları özele indirgemek gerekirse bazı kursların fiyat aralıkları da 500,00 TL ile 750,00 TL arasında değişiklik göstermektedir. Profesyonel ve büyük şehirlerde ki kursların geneli hem meblağ olarak yüksek hem de peşin olarak çalışmayı prensip haline getirmiştir. Bazen bu durumların tam aksi de söz konusu olabilir, yerel eğitim kurslarının bazıları da uygun ödeme imkanları sunabilir.  Öyle ki taksitlendirme yada indirim yapan firmalar daha çok tercih edilip kursiyer sayısını artırabilir.

 Forklift kursu, forklift ehliyeti nasıl alınır, forklift kursu fiyatı, forklift operatörlük kursu için lütfen firmamızdan bilgi alınız... 0536 646 16 23

Kurslara ödenen ücretlerin yanı sıra ilk kayıt sırasında gereken evraklarında belirli bir maliyeti olmaktadır. Bunlarda sağlık raporu, sabıka kaydı ve fotoğraf ücretleridir. İstenilen belgelerin sayısına göre maliyetleri 40,00 TL ile 50,00 TL arasında değişmektedir. Bu tür ekstra ücretleri de forklift ehliyet fiyatlarına dâhil edersek, işlemlere başlamadan bütçenin ayarlanmasına faydalı olur.

Ayrıca tüm bu ücretlerin yanı sıra devlete ödenmesi gereken meblağlar kurumlara yatırılmadan ehliyete sahip olmak mümkün değildir. Vergi dairesine yatırılması gereken 2018 yılında g sınıfı sürücü belgesi harcı 827,00 TL olarak belirlenmiş olup ehliyet kart ücreti de 159,00 TL dir.

Forklift kullanımı için öncelikle kullanacak olan operatörlerin belge alması gerekir. Forklift belgesi almak için 18 yaşının doldurulmuş olması gerekir. Aynı zamanda ilkokul mezunu olunması şartı da bulunur. Bedenen herhangi bir engelinin de olmasına dikkat edilir. Farklı türde ehliyet sahibi olmayan kişilerde başvurarak ehliyet alabilirler. Forklift kullanımı için alınan ehliyet G sınıfıdır

G sınıfı ehliyet almak isteyenlerin öncelikle operatör belgesi alması gerekir. Ancak bu şekilde başvuru yapılarak ehliyet alınabilir. Operatör belgesi almak için kişilerin direksiyon sınavına girmesi gerekir. Bu sayede sınav sonrasında tekrar direksiyon sınavına girilmesine gerek kalınmaz. Evraklar ile başvuru yapanlar ilkyardım ve trafik sınavına girerek barajı aşmaları durumunda G sınıfı ehliyet almaya hak kazanırlar. Bu sayede artık ehliyetli olarak iş alanlarında forklift kullanmaya başlayabilirler. Operatör belgesi almak isteyenler 20 sorudan oluşan bir testi cevaplayarak geçerli olması durumunda belge almaya hak kazanırlar. Ehliyeti olanlar sınavdan geçtiklerinde trafik şubeye giderek G sınıfı ehliyetlerini alabilirler.

Ehliyeti olmayanlar 5 yıl geçerli olan belgeleri ile forklift kullanabilirler. Ancak trafiğe çıkmak için mutlaka trafik şubeye giderek ehliyetlerini almaları gerekir. Ehliyeti olmayanlar trafikte forklift kullanamayacağı için iş alanında kullanım amacı ile mutlaka ehliyet almaları gerekir. Bu sayede istediklerinde ya da gerekli olduğu durumda trafikte de sorun yaşamadan forklift kullanmaya devam edilir. Sınavlardan geçilmesi durumunda G sınıfı ehliyetin işlemlerinin yapılması ve trafik şubeden işletilmesi gerekir. Ehliyeti olmayanlar belgeleri ile 5 yıl içinde ehliyet aldıktan sonra trafik şubeye başvurarak da G sınıfını ehliyetlerine işletebilirler. İsteyen her çalışan operatör belgesini aldıktan sonra ehliyet almak için istediği kursa başvuru yaparak sınavdan geçmesi durumunda forklift ehliyetine sahip olabilir.

Forklift Ehliyeti Fiyatları
Forklift iş alanında taşıma aşamasını kolaylaştıran bir iş makinasıdır. Forklift kullanacak kişilerin bu nedenle ehliyet almaları gerekir. Trafik de iş makinası kullanımı için operatör belgesi alınarak ehliyet için başvuru yapılması gerekir. Ancak bu şekilde sorun yaşanmadan kullanım sağlanır.

Forklift ehliyeti almak isteyen kişilerin operatör belgesi aldıktan sonra ehliyet için kursa başvuru yapmaları gerekir. Forklift ehliyeti fiyatları için kursa ödeme yapılması gerekir. Aynı zamanda başvuru için gerekli olan belgelerin hazırlanması için de belirli bir ücret harcanması gerekir. Kursa ödenen para içerisinde sınav parası da bulunur. Bu fiyatlar her yıla ve kursa göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle araştırma yapılması gerekir.
Forklift ehliyeti alacak olan kişilerin öncelikle operatör belgesi alması gerektiğinden bu belge alımı sırasında da ödeme yapılması gerekir. Sınava girildikten sonra hak kazanan kişiler trafik şubeden ehliyetlerini alabilmeleri için bir miktar ödeme yapmaları gerekir. Ödeme yapıldıktan sonra diğer işlemler yapılarak ehliyet almaya hak kazanan kişiler ehliyetleri alarak forklift kullanmaya başlayabilirler. Forklift önünde bulunan iki dişi sayesinde palet üzerinde bulunan malzemeleri taşıma işinde kullanılır. 

Küçük bir iş makinası olsa da kullanımı için ehliyet alınması gerekir. Forklift ehliyeti alanların ehliyetlerinde G sınıfı olarak görülür. Emniyet müdürlüğüne ödenen tutar yaklaşık olarak 107,50 TL olarak belirlenmiştir. Sürücü belgesi harcı ödemesi yapılması gerekiyor. Bu da yaklaşık olarak 578,20 TL civarındadır. Diğer ödemeler de eklendiğinde forklift almak isteyenlerin ödemesi gereken fiyat ortaya çıkacaktır.
Forklift ehliyeti almak isteyenler fiyatlar hakkında gittikleri kurstan detaylı olarak bilgi alabilirler. Bu sayede ne kadar ödeme yapmaları gerektiğini bilerek ona göre hazırlık yapabilirler. Forklift sınavında başarılı olunması durumunda ehliyet almaya hak kazanılacağı için kursta verilen eğitiminde alınmasında fayda vardır. Bu şekilde sınavda çıkacak olan sorularda zorlanılmadan cevaplanır. 

Ehliyeti olmayan herkes istediğinde forklift ehliyeti için başvuru yapabilir. 18 yaşını dolduran ve en az ilkokul diploması bulunan vücut sağlığı yerindeki herkes kursa kayıt olarak forklift ehliyetini gerekli ödemeleri yaptıktan sonra trafik şubeye giderek alabilir.