Greyder operatörü ehliyeti nasıl alınır ?

Greyderler çok fonksiyonlu, pek çok amaç için kullanılabilen ve pek çok sektörde kullanılan iş makineleridir. Bu makineler fazla işleve sahip oldukları için pek çok alanda tercih edilirler. Greyderlerin yapabileceği işler arasında kazı yapma, kazılan yerdeki toprağın taşınması, yolların bakım ve onarımı, yolların kardan temizlenmesi şeklinde sıralanabilir ve bu örnekler arttırılabilir. 

Fakat greyderler dozerlerin işlevleri arasında bulunan ağır kazı işlerini yapabilmek için gerekli yapıya sahip değillerdir. Greyderlerin bir diğer fonksiyonu da yığılı toprak ya da herhangi bir malzemeyi yayabilmesidir. Bu işlevi yolların yapımında ve bakımında kendisine kullanım alanı oluşturmuştur. Bu denli geniş kullanım alanına sahip bu iş makinelerinin doğal olarak etkin ve doğru şekilde kullanılmaları verimlilik ve iş güvenliği açısından çok mühimdir. Greyderler sadece greyder operatörü ehliyeti sahibi olan kimseler tarafından kullanılmalıdır.

Greyder kullanabilme yetkinliğine sahip olan kişiye greyder operatörü denir. Greyder operatörleri bu yetkinliklerini gerekli kurum onayı ile sahip olunan greyder operatörü ehliyeti alarak tescil etmelidir. Zira ülkemizde ilgili yasa gereği bu belge olmadan greyder kullanımı bir suç unsuru sayılmaktadır.  Bir greyder operatörünün greyderle yapılabilecek işleri tek başına ve belli bir süre içerisinde yapabilmesi gerekmektedir. Ayrıca güvenli bir şekilde bu işleri gerçekleştirmesi de operatörden beklenmektedir. İş ve işçi güvenliği açısından büyük önem arz eden güvenlik konusu ülkemizde de yasalar ile güvence altına alınmıştır.

Greyderler ile çok uzun zaman alan ağır ve güç işler çok daha kısa sürede daha güvenli ve ekonomik bir biçimde yapılabilmektedir. Özellikle inşaat sektörünü bambaşka bir noktaya taşıyan bu iş makineleri yalnızca kullanma becerisi ve birikimine sahip kişilerin kullanımına bırakılmalıdır. Aksi takdirde greyderlerin bu iş kolaylaştırıcı yanlarının faydalı etkisi değil, zararlı etkileri ortaya çıkacaktır. Greyder operatörü ehliyeti sahibi kişilerin bu iş makinelerini kullanırken güvenli bir çalışma ortamı içinde olmaları hayati önem taşımaktadır. Ayrıca bu ehliyete sahip olmayan kişilere greyder kullandıran işverenler ilgili kanun hükümlerince suç işlemiş sayılırlar. Greyder kullanma bilgi ve becerisine sahip olan kişilerin gerekli kurumlara başvurarak greyder operatörü ehliyeti alması gerekmektedir.