İş Makinası Ehliyeti Nasıl Alınır?

Bazı iş yerlerinde iş tanımı gereği iş makinası kullanımı gerekebilmektedir. Ancak bu iş makinelerini ehliyete sahip olmayan kişilerin kullanması yasaktır. Bundan dolayı iş makinası kullanacak olan kişilerin mutlaka iş makinası ehliyeti alması gerekmektedir. İş makinası ehliyeti g sınıfı denilen araçların kullanımı ile ilgili bir izin belgesidir. Bu ehliyetleri milli eğitim bakanlığının yetki vermiş olduğu kurumlar vermektedir. Yetkisi olmayan kurumlardan alınan ehliyetler geçersizdir. İş makinası ehliyeti almadan önce mutlaka kurumun milli eğitim bakanlığı tarafından verilmiş yetkisi olup olmadığı göz önüne alınmalıdır.

Bu kurumlara on sekiz yaşını geçmiş adaylar başvuru yapabilmektedir. Ayrıca bu adayların gerekli sağlık raporunu da almaları gerekmektedir. İş makinası kullanımı için sağlık koşulları elverişli olmayan adaylar bu ehliyeti alamazlar.
Bunun yanında; iş makinası ehliyeti almak için savcılıktan sabıka kaydı da istenmektedir. Bunun nedeni ise bu ehliyeti alacak kişilerin hüküm giymemiş adaylar olması gereğidir. Bu şartları sağlayan kimseler iş makinası ehliyeti alabilmek için başvuru yapabilir. İş makinası ehliyeti için belirli aralıklar ile sınavlar uygulanmaktadır. Ancak bu sınavları geçenlere iş makinası ehliyeti verilmektedir. Sınavı geçemeyen adaylar iş makinası ehliyetini alamazlar ve geçemedikleri sınavı takiben gelecek olan ilk sınava tekrar girerler. Bu sınavdan geçmeleri şartı ile iş makinası ehliyetine sahip olabilirler.
İş makinası ehliyeti için başvurulan kurum yaklaşık on sekiz günlük bir eğitim süreci vermektedir. Zaten yapılan sınav da bu eğitim de verilen bilgilerle ilgilidir. Sınavlar da hangi iş makinasının kullanımı için başvuru yapıldı ise onunla ilgili sorular bulunmaktadır. İş makinası ehliyetinde yer alan makine türü dışında diğer tür makineler kullanılamaz. Hangi makine kullanılmak isteniyor ise ilgili sınavına mutlaka girmek ve başarı sağlamak gerekmektedir. Sınavın yazılı bölümü olduğu gibi uygulamalı kısmı da bulunmaktadır. Bu bölüm de kullanılmak istenen iş makinesi üzerinde kontrol sağlanıp sağlanamadığına bakılır. Aracı kurallarına uygun şekilde kullanıp kontrolünü sağlayabilen adaylara bu makinenin kullanma ehliyeti verilmektedir. Bu ehliyeti veren kurslardan en yakın sınav tarihini öğrenmek mümkündür.

İş makinası operatörü ehliyeti hakkında bilgiler

İş makinası operatörü ehliyeti almak farklı iş sahalarında çalışma imkânı sunmaktadır. Bu ehliyet sayesinde işverenler tarafından tercih edilen bir eleman olmak mümkündür. Ancak iş makinası operatörü ehliyeti tıpkı diğer ehliyet türleri gibi bir eleme sınavı ile alınmaktadır. Bu sınavda başarılı olanlar ancak bu ehliyetin sahibi olabileceklerdir.

Sınav öncesi konu ile ilgili eğitimler kurslar tarafından verilmektedir. Sınav da bu eğitimlerin içeriğiyle ilgili yapılmaktadır. Eğitim de gerek yazılı gerekse de uygulamalı yöntem kullanılmaktadır. Sınav sonucu ehliyeti almaya hak kazanan adaylar g sınıfı denilen bu ehliyet türüne sahip olmaktadır.
İş makinası operatörü ehliyeti içerisinde çeşitli sınıflar barındırmaktadır. Forklift kullanımı için veya kazıcı yükleyici kullanımı için ayrı kurslar verilmektedir. Bu makineleri kullanmaları gereken kişilerin mutlaka kullandığı makinenin operatör ehliyetine sahip olmaları gerekmektedir. Aksi takdir de çok ciddi para cezaları verilmektedir. Sürücü belgesi olmayan kişiler de bu operatör ehliyetine sahip olabilmektedir. Bunun sebebi ise bu ehliyetleri almış çalışan kişilerin trafiğe çıkmaması sadece kendi iş sahalarında bu makineleri kullanmalarıdır. On sekiz yaşından büyük olan ve fiziksel yeterliliği bulunan herkes bu operatör ehliyetlerine sahip olabilmektedir. Bu operatör ehliyetlerinin geçerli olması için ise mutlak ve mutlak milli eğitim bakanlığı onayı gerekmektedir.

 

Ayrıca operatör ehliyeti alınmadan önce bir sağlık taraması yapılıp kullanıcının herhangi bir sağlık problemi olup olmadığı göz önüne alınır. Sağlık sorunu olmayan adaylar için sağlık raporu verilir. Bu rapor da operatör ehliyeti için başvuru da kullanılır. Operatör ehliyeti başvurunda kullanılan diğer bir belge ise sabıka kaydıdır. Kanun iş makinası operatörü ehliyeti alacak olan adayın hüküm giymemiş olması şartını getirmiştir.
Yaklaşık olarak on sekiz gün ve yetmiş iki saat süren eğitimlerin sonunda belirli aralıklarla yapılan iş makinası operatörü ehliyeti sınavına girilir. Eğitimleri sadece milli eğitim bakanlığından yetki almış yerler verebilir. Milli eğitim bakanlığı tarafından verilmiş yetkisi olmayan kursların verdikleri belgeler kesinlikle geçersizdir. Verilen ehliyet de hangi operatör türünün kullanılacağı yazılıdır. Bunun dışında başka bir operatör kullanılamaz.