Kule vinç operatörü ehliyeti nasıl alınır?

Kule Vinç operatörü ehliyeti için başvuru da bulunurken ayrıca sabıka kaydı da istenmektedir. Sabıka kaydı kişinin bazı hak ehliyetlerinden yoksun bırakılmış olması ihtimali için istenmektedir. Kişi bu ehliyetlerden yasaklı ise kule vinç operatörü ehliyetine başvuru da bulunamaz. Ve tabi bütün bunların yanında kişi sağlık yönünden bu makineyi kullanmasına engel teşkil edecek bir sorunu olmadığını da kanıtlamak durumundadır. Bunun ispatı için gerekli sağlık raporunu başvuru esnasında sunar.

Kule Vinç operatörü ehliyeti, Milli Eğitim Bakanlığı onaylı belgesi olan, vinç kullanabilme yetisine sahip ve kullanım öncesi ve sonrası gerekli bakımları yapabilen kişilerdir. Kule Vinç operatör ehliyeti, 18 yaşını doldurmuş kişiler tarafından alabilmektedir. Bu belgeyi sadece ehliyeti olanlar değil ehliyeti olmayanlar da alabilmektedir. Alınan belge; işyerlerinde iş güvenliği uzmanları, Bakanlık müfettişleri, kiralayacağınız taktirde firma sahipleri ve trafikte Karayolları tarafından istenmektedir. Bu belgeye sahip olabilmek için yazılı ve uygulamalı sınavları geçmek gerekmektedir. Belge sahibi kullanıcılar oluşabilecek kazalarda tek sorumludur.

Belgeyi almak için Milli Eğitim Bakanlığı onaylı gerekli tüm teçhizatı bulunduran ve uzman öğretici kadrosuna sahip kurslara başvurulmaktadır. Başvuru ardından nüfus cüzdanı, öğrenim belgesi, adli sicil kaydı, 3 adet fotoğraf ve sağlık raporu gibi gerekli evraklar tamamlanır. Kule Vinç operatör ehliyeti almak için 18 yaşını doldurmak ve en az ilkokul mezunu olmak şarttır.

Sağlık raporunun ise yetkili sağlık kuruluşları tarafından iş makinesinin kullanımına bedenen mani yoktur şeklinde hazırlayan kurumlardan alınması gerekmektedir. Başvuru tamamlandıktan sonra kursiyer teori ve pratik olmak üzere iki türlü sınava girer. Teoride motor soruları ile karşılaşırken, pratikte vinç tipi is makinesi kullanabilme yetisi ölçülür.  Bu sınavlar başarı ile atlatıldığı takdirde belgeyi almaya hak kazanır.

 Kule Vinç operatör ehliyeti, sahibi olan kimse oluşabilecek herhangi bir kaza sonucunda sorumlu tek kişidir.  Kurs sonunda alınan belge sadece Kule vinç tipi is makinesi kullanmaya yöneliktir. Başka is makineleri aynı belge ile kullanılamamaktadır. Belgenin üzerinde kullanılacak is makinesinin turu yazmaktadır.  Kaza anlarında oluşacak sıkıntıların tek sorumlusu kullanıcı olacağından kurslarda verilen bilgilere gerekli hassasiyeti göstermelidir.  18 yaşından küçüklere kesinlikle verilmeyen belge yeni çıkan kanunlarla her koşulda istenmektedir. Şantiyelerde güvenlik açısından risk teşkil eden vinç tipi is makineleri için iş yeri güvenlik uzmanları kullanıcı belgesini oluşabilecek herhangi bir sıkıntıya karşın mutlaka istemektedir.

Tavan vinci ehliyeti de aynı şekilde alınmaktadır.

Bütün bu şartları yerine getirmiş olan kişiler vinç operatörü kullanmak için gerekli ehliyete başvuru da bulunmuş olurlar. Ardından yaklaşık on sekiz gün süren bir eğitim süreci başlamış olur. Başvurusu kabul edilmiş olan kişiler bu eğitimleri toplam da yetmiş iki saat üzerinden tamamlarlar.

Eğitim sürecinin ardından milli eğitim bakanlığının bünyesinde gerçekleştirilen iş operatörlüğü ehliyeti sınavlarına girilmesi gerekmektedir. Vinç operatörlüğü bu sınavların bünyesinde gerçekleşir. G sınıfı ehliyet için adaylar bu yazılı sınava girmiş olurlar. 

Ehliyetin sınıfının karşısında mutlaka vinç operatörü ibaresi yer almaktadır. Yani bu ehliyeti alan kişilerin yalnızca vinç operatörlüğü için yetkilendirilmiş olduğu anlamına gelmektedir. Sınavlar yazılı ve uygulamalı sınav olarak iki aşamada gerçekleştirilmektedir. 

Birinci aşama olan yazılı sınavı geçemeyen adaylar uygulamalı sınava girmeye hak kazanamazlar. Yazılı sınavdan başarılı sayılan adaylar ise uygulamalı direksiyon sınavında vinç operatörlüğü için yeterlilik testine tabi tutulurlar. Bu sınavı da geçen adaylar ehliyeti alabilmektedir.

Kepçe operatörü olmak isteyen aday öncelikle iş makineleri operatörlüğü sınavlarına girmek zorundadır. Bu sınav sonucunda başarılı sayılan aday kepçe makinesi kullanımı için gerekli ehliyete sahip olmaktadır. Kepçe operatörü ehliyeti alabilmek için iş makineleri ehliyeti veren kurumlara başvuru yapılır. Burada çeşitli iş makinelerinin kullanımı için ehliyet türleri yer almaktadır.

Diğer iş makinelerine nazaran kepçe operatörü ehliyeti süreci daha kolay işlemektedir. Ancak bu ehliyete de sahip olmak için bazı gerekli şartlar bulunmaktadır. Örneğin kepçe operatörlüğü ehliyeti için mutlaka on sekiz yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir. On sekiz yaşını doldurmamış olan kişiler bu sınav için başvuru bile yapamazlar. Adaylar için yine minimum düzeyde bir eğitim şartı gerekmektedir. Bu düzey en az ilkokul mezunu olmak olarak düzenlenmiştir. İlkokul diploması olmadan da yine başvuru yapılamaz. Ve tabi ki gerekli sağlık şartlarının da kişilerde bulunması gerekmektedir.

Çalışmasına engel teşkil edecek sağlık sorunları bulunanlar da istenen gerekli sağlık raporunu alamamakta ve akabinde bu sınav için başvuru da bulunamamaktadır. Son gerekli evrak ise savcılıktan alınmış olan bir sabıka kaydıdır. Bu kayıt arzu edilirse daha kolay bir yöntem ile e-devlet sistemi üzerinden de alınabilmektedir.
Bu sabıka kaydının da kontrolünden sonra kepçe operatörlüğü ehliyetini veren kurum tarafından adaylar bir sınava tabi tutulurlar. Bu sınav yaklaşık elli sorudan oluşan son derece basit soruları olan yazılı sınavdır. Bu elli soru her biri iki puan ile değerlendirilmek üzere hesaplanır. Sınavdan yetmiş ve üzeri puan alan kişiler başarılı sayılırlar.

Bu sınavı geçen adaylar ikinci sınava yani uygulamalı sınava girerler. Uygulamalı sınav da tıpkı yazılı sınav gibi yetmiş puan üzerinden değerlendirilir. Yetmiş puanı alan ve daha üzeri puanları alan adaylar bu sınavı da geçmenin ardından kepçe operatörlüğü ehliyetini almaya hak kazanırlar.
Kepçe operatörlüğü için ehliyet sahibi olan kişiler bir çok iş imkanı bulabilmektedir. Hatta ülkemiz dışında da yani dünya genelinde çalışabilmektedirler. Genellikle inşaat sektöründe aranılan bu nitelikli işçiler asgari düzeyin üzerinde maaşlar ile çalışmaktadır.

Kule Vinç Belgesi Ehliyeti ve Türleri

Kule Vinç makinası kullanacak olan herkesin kule vinç belgesi ehliyeti alması iş kanununun getirdiği bir zorunluluktur. Bu belgeye sahip olmayanların vinç makinası kullanması yasalara aykırı bir durumdur. Yine yasanın getirdiği bazı şartlar vardır. Vinç belgesi ehliyetine başvurmak için en az on sekiz yaşını doldurmuş olmak ilk getirilmiş olan kısastır. Ayrıca en az bir ilkokul diplomasına sahip olunması gerekmektedir. Yine bu makineleri kullanırken sağlık durumunun engel teşkil etmeyeceği kişiler bu vinç belgesi ehliyetini almak için başvuruda bulunabilirler. Sabıka durumu da göz önüne alınmaktadır.

Türk ceza kanununun kırk birinci maddesinde belirtilen suçlardan birisini işlemiş olan kişiler vinç belgesi ehliyeti için başvuru da bulunamazlar. Hak ehliyetinde böyle bir sınırlama olan aday kule vinç belgesi ehliyetini alamaz.
Kule Vinç makinası kullanacak olan herkesin kule vinç belgesi ehliyeti alması iş kanununun getirdiği bir zorunluluktur. Bu belgeye sahip olmayanların vinç makinası kullanması yasalara aykırı bir durumdur. Yine yasanın getirdiği bazı şartlar vardır. Vinç belgesi ehliyetine başvurmak için en az on sekiz yaşını doldurmuş olmak ilk getirilmiş olan kısastır. Ayrıca en az bir ilkokul diplomasına sahip olunması gerekmektedir. Yine bu makineleri kullanırken sağlık durumunun engel teşkil etmeyeceği kişiler bu vinç belgesi ehliyetini almak için başvuruda bulunabilirler. Sabıka durumu da göz önüne alınmaktadır.

Türk ceza kanununun kırk birinci maddesinde belirtilen suçlardan birisini işlemiş olan kişiler vinç belgesi ehliyeti için başvuru da bulunamazlar. Hak ehliyetinde böyle bir sınırlama olan aday kule vinç belgesi ehliyetini alamaz.

Kartal Kule Vinç Ehliyeti Kursları, Beykoz Kule Vinç Ehliyeti Kursları, Pendik Kule Vinç Ehliyeti Kursları, Malztepe Kule Vinç Operatörlük Kursları,
Kadıköy Kule Vinç Ehliyeti Kursları, Şişli Kule Vinç Operatörlük Kursları, Levent Kule Vinç Ehliyeti Kursları, Beylikdüzü Kule Vinç Ehliyeti Kursları,
Esenyurt Kule Vinç Ehliyeti Kursları, Çorlu Kule Vinç Ehliyeti Kursları, Tuzla Kule Vinç Ehliyeti Kursları, Tekirdağ Kule Vinç Ehliyeti Kursları,
Çanakkale Kule Vinç Ehliyeti Kursları, Kastamonu Kule Vinç Ehliyeti Kursları, Kartal Kule Vinç Ehliyeti Kursları, Balıkesir Kule Vinç Ehliyeti Kursları,
İstanbul, Düzce Kule Vinç Ehliyeti Kursları, Bolu Operatörlük Kursları, Zonguldak Kule Vinç Ehliyeti Kursları, Ümraniye Kule Vinç Ehliyeti Kursları, kule vinç myk
Karabük Kule Vinç Ehliyeti Kursları, Üsküdar Kule Vinç Ehliyeti Kursları, Ataşehir Kule Vinç Ehliyeti Kursları, Çekmeköy Kule Vinç Ehliyeti Kursları, Kule vinç operatörlük kursları fiyatları
İzmit Kule Vinç Ehliyeti Kursları, Gebze Kule Vinç Ehliyeti Kursları, Tuzla Kule Vinç Ehliyeti Kursları, Güngören Kule Vinç Ehliyeti Kursları, kule vinç operatörü, Sancaktepe Kule Vinç Ehliyeti Kursları, İstanbul Avrupa yakası Kule Vinç belgesi, İstanbul Anadolu yakası Kule Vinç belgesi, Kule Vinç operatörlük belgesi
İstanbul Avrupa yakası Kule vinç ehliyeti, tuzla kule vinç Kule vinç belgesi Operatörlük belgesi İş makinası kursu Loder ehliyeti, Loder belgesi, Silindir ehliyeti, Silindir belgesi, Ekskavatör ehliyeti, Ekskavatör belgesi, Zemin süpürme ehliyeti, Zemin süpürme belgesi, Beko loder ehliyeti, Ümraniye, Beko loder ehliyet fiyatları,

 artal Kule Vinç Ehliyeti Kursları, Beykoz Kule Vinç Ehliyeti Kursları, Pendik Kule Vinç Ehliyeti Kursları, Malztepe Kule Vinç Ehliyeti Kursları,
Kadıköy Kule Vinç Ehliyeti Kursları, Şişli Kule Vinç Ehliyeti Kursları, Levent Kule Vinç Ehliyeti Kursları, Beylikdüzü Kule Vinç Ehliyeti Kursları,
Esenyurt Kule Vinç Ehliyeti Kursları, Çorlu Kule Vinç Ehliyeti Kursları, Tuzla Kule Vinç Ehliyeti Kursları, Tekirdağ Kule Vinç Ehliyeti Kursları,
Çanakkale Kule Vinç Ehliyeti Kursları, Kastamonu Kule Vinç Ehliyeti Kursları, Kartal Kule Vinç Ehliyeti Kursları, Balıkesir Kule Vinç Ehliyeti Kursları,
İstanbul, Düzce Kule Vinç Ehliyeti Kursları, Bolu Kule Vinç Ehliyeti Kursları, Zonguldak Kule Vinç Ehliyeti Kursları, Ümraniye Kule Vinç Ehliyeti Kursları, kule vinç myk
Karabük Kule Vinç Ehliyeti Kursları, Üsküdar Kule Vinç Ehliyeti Kursları, Ataşehir Kule Vinç Ehliyeti Kursları, Çekmeköy Kule Vinç Ehliyeti Kursları, Kule vinç operatörlük kursları fiyatları
İzmit Kule Vinç Ehliyeti Kursları, Gebze Kule Vinç Ehliyeti Kursları, Tuzla Kule Vinç Ehliyeti Kursları, Güngören Kule Vinç Ehliyeti Kursları, kule vinç operatörü, Sancaktepe Kule Vinç Ehliyeti Kursları, İstanbul Avrupa yakası Kule Vinç belgesi, İstanbul Anadolu yakası Kule Vinç belgesi, Kule Vinç operatörlük belgesi
İstanbul Avrupa yakası Kule vinç ehliyeti, tuzla kule vinç Kule vinç belgesi Operatörlük belgesi İş makinası kursu Loder ehliyeti Loder belgesi
Greyder ehliyeti
greyder belgesi, Silindir ehliyeti, Silindir belgesi, Ekskavatör ehliyeti, Ekskavatör belgesi, Zemin süpürme ehliyeti, Zemin süpürme belgesi, Beko loder ehliyeti, Ümraniye, Beko loder ehliyet fiyatları,