Kule Vinç Nedir?

Kule vinçleri genellikle şantiyelerde sabit yada hareketli bir taşıyıcı üzerinde ağır yüklerin yatayda ve düşeyde taşınmasını sağlayan çelik yapılı bir makinedir. Kule gibi yükselen bir gövdesi olduğundan bu şekilde isimlendirilmiştir.

Bu vinçlerin çalışma sahaları özellikle yüksekliği fazla olan yerlerdir. Genel olarak yapı işlerinde kullanılmaktadır. Kule vinçleri kullanım alanlarına göre çeşitlilik göstermektedir. Tepe kuleli, tepe kulesiz, kendi kendini kurabilen tipleri vardır. Tepe kuleli ve tepe kulesiz vinçlerin hidrolik tırmanma sistemi kullanılarak kendi kendine yükselebilen tipleri vardır.

Kendi Kendine Yükselebilen Kule Vinç; Sabit yükseklikte durabildikleri gibi bina yükseldikçe onunla birlikte yükselebilmektedir. Yapıya belirli aralıklarla atılan bağlantı elemanları ile sabitlenirler. Kule vinci yükseltilmek istendiğinde gövde üzerinde bulunan tırmanma kafesi ile yapıya modüler olan kule elemanları eklenerek bu işlem gerçekleştirilir.

Kule Vinci oluşturan komponentlerin arasında; Ayak kompleksi, ayak denge taşları, mastlar, bom kompleksi, denge bomu, kuyruk denge ağırlıkları ve tırmanma kafesi bulunmaktadır

Kule vinçleri kimler kullanır?

Kule vinçlerin kullanımı, kule vinç operatörü tarafından gerçekleşir. Kule vinç operatörleri, vinçlerin yatay hareketlerini sağladıkları bomun ortasında muhafazalı bir operatör kabininde bulunup, gerekli işlemleri bu kabinden idare ederler. Kule vinç operatörleri özel eğitim almış, yüksekte çalışabilen, telsiz kullanımına yatkın, iş disiplini olan, yüksek sorumluluk alabilecek teknik bir personeldir.

Kule vinçlerin diğer özellikleri?

Kule vinçlerin taşıyabilecekleri ağırlıklar kapasiteleri nispetinde olup, tonaj ve bom aparatının durumuna göre değişmektedir. En sık kullanılan ve hemen hemen birçok şantiyede rastlayabileceğiniz modeller 6 ton kapasiteli kule vinçlerdir.

Kule vinçler, iş sağlığı ve güvenliği açısından saatte 50 km’yi aşan rüzgarlarda çalıştırılmaz, çünkü şiddetli hava akımları yük taşıma esnasında ciddi tehlikeler arz eder.

Kule vinçlerle ilgili bir önemli hususta bakımdır. Kule vinçlerin aylık ve yıllık çalışmaya göre düzenli periyodlarla bakıma girmesi gerekir. Her vinç için bakım periyodu değişiklik arz eder. Tüm bakımların uzman teknik personel tarafından bir makine mühendisi gözetiminde yapılması önemlidir. Bakımı yapılmayan veya ihmal edilen kule vinçler çok ciddi kazalara yol açabilir.