Silindir Operatörü Ehliyeti Nasıl Alınır?

Silindir operatörü, zemin sıkıştırma (silindir) is makinelerini emniyetli bir şekilde kullanabilen aynı zamanda kullanım öncesi ve sonrası bakım ve kontrollerini gerçekleştirebilen uzmanlara verilen isimdir. Son çıkan kanunlarla is yerlerinde silindir tipi makinelerin kullanımı için silindir operatörü ehliyeti istenmektedir. İş güvenliği uzmanlarından müfettişlere kadar pek çok kişi bu belgeleri bulundurma şartına göre hareket etmektedir. Zemin sıkıştırma ( silindir) makinelerinin kullanımı açısından bilgi ve donanım yanında sağlık açısından da yeterlilik aranmaktadır. Pek çok is makinesinde olduğu gibi silindir tipi is makinelerinin kullanımında da dikkat en önemli özelliklerdendir.
 İş Sağlığı Kanun kapsamında is yerlerinde zemin sıkıştırma (silindir) kullanmakla görevli kişiler, operatörlük belgesi almak zorundadır. Karayolları 42. Maddesine göre zemin sıkıştırma (silindir) tipi is makinelerini yalnızca Milli Eğitim Bakanlığı onaylı Silindir Operatörü Ehliyeti olanlar kullanabilir. Yine karayollarında zemin sıkıştırma (silindir) tipi is makinesi kullanılacaksa, operatör ehliyetinin olması şarttır. İş güvenliği uzmanları yaptıkları risk denetimlerinde şantiye emniyeti için silindir operatörü ehliyetini istemektedir. Yine denetim için gelen Çalışma Bakanlığı müfettişleri operatör belgesi istemektedir. Operatörlerin Milli Eğitim Bakanlığı onaylı belgeleri olmak zorundadır. Herhangi bir kaza anında tüm sorumluluk zemin sıkıştırma (silindir) tipi is makinesi kullanıcısına aittir. Operatör belgesi olmayan kişilere ve bu kişileri çalıştıran kurumlara yasalar gereği ceza uygulanmaktadır.
 Operatör belgesi almak için istenen belgeler şunlardır: Nüfus cüzdanı fotokopisi, 5 adet fotoğraf, sağlık belgesi ve adlı sicil kaydı. Ayrıca öğrenim belgesi de istenmektedir. Silindir operatörü ehliyeti almak için yaş sınırı 18’dir. Öğrenim belgesi ise 1997’den önce mezun olanlar için ilkokul diploması yeterli iken 1997 sonrası mezunlar için ilköğretim diploması istenmektedir. Belgeyi alabilmek için gerekli teçhizatı bulunduran ve uzman öğreticiler ile eğitim veren bir kursa başvurmak gerekmektedir. Kurs tamamlandıktan sonra Milli Eğitim Bakanlığı onaylı zemin sıkıştırma (silindir) tipi is makinesi kullanma belgesine sahip olunmaktadır. Bu belgeye sahip olanlar ehliyetlerin G sınıfı sürücü belgesine çevirebilmektedir. Bazı işyerleri G sınıfı ehliyet zorunlu olarak istemektedir.