Tavan Vinci Operatörü Ehliyeti Nasıl Alınır?

Tavan vinci operatörü ; kaldırma ve raylı sistem tavan vincini emniyetli bir şekilde kullanabilen, kullanım öncesi ve sonrası bakımını yapabilen, Milli Eğitim onaylı tavan vinci operatörü ehliyeti bulunan kişilerdir. Tovan vinci operatörlük belgesi MEB tarafından yetkilendirilmiş kurumlar tarafından verilebilir.

Tavan vinci tipi is makinesini kullanmak için gerekli teçhizatı ve uzman öğretici kadrosu bulunan Milli Eğitim Bakanlığı onaylı bir kurs merkezine başvurmak gerekmektedir. Yapılan başvurunun arkasından yazılı ve uygulamalı olmak üzere iki ayrı sınava giren aday sınavlardan başarı ile geçerse ehliyeti almaya hak kazanır. Bu belgeyi almak için sürücü belgesi sahibi olma şartı yoktur. İş yerlerinde risk faktörü oluşturmaması adına iş güvenliği uzmanları ve Bakanlık müfettişleri bu belgeyi istemektedir.
 Ehliyeti almak isteyen adaylar 6 adet fotoğraf, adli sicil kaydı, öğrenim belgesi, nüfus cüzdanı ve sağlık raporu ile kurs merkezlerine başvurmalıdır. Adaylar 18 yaşını doldurmuş olmalı, en az ilkokul mezunu olmalı ve sağlık raporunu yetkili sağlık kurumundan tavan vinci operatörü ehliyeti alabilecek beden ve ruh sağlığına sahip olduğunu gösterir nitelikte hazırlatmış olmalıdır. Alınan adli sicil kaydı ve sağlık raporunun G sınıfı ehliyet için alındığı mutlaka belirtilmelidir. Belgelerin tamamlanmasının ardından kursiyer yazılı sınavda 50 adet motor sorusu ile karşılaşır. Uygulamalı sınavda ise tavan vinci tipi iş makinesini kullanma yetisi ölçülür. İki sınavı da başarı ile atlatan aday 1 hafta gibi kısa bir sürede ehliyetin sahibi olur. Bu ehliyet ile sadece iş alanlarında çalışabilen kullanıcının trafiğe çıkmak için belgesini G sınıfı sürücü belgesine işlettirmesi gerekmektedir. Bu belgeyi alan kişiler sadece kaldırma ve raylı sistem tavan vincini kullanabilmektedir. Diğer is makinelerini aynı ehliyet ile kullanamaz. Çünkü belgenin üzerinde iş makinesinin ismi yazmaktadır.
 Tavan vinci operatörü ehliyeti, alan kimse iş yerinde ya da trafikte meydana gelebilecek tüm kazalarda tek sorumludur. Bu yüzden kurs sırasında verilen bilgileri pratikte uygulama konusunda oldukça hassasiyet göstermelidir. 18 yaş sınırı bulunan belgenin bulunmaması halinde trafikte Karayolları tarafından, iş yerinde müfettişler tarafından kullanıcıya gerekli cezai işlem uygulanmaktadır.