Ekskavatör Operatör Ehliyeti Nasıl Alınır?

Ekskavatör, hareket alanı dar olan ve hemen yükleme gerektiren kazı alanlarında, kırma işlerinde, yapı temellerinde ve tünellerde kullanılmaktadır. Ekskavatör tipi is makinesini kullanabilen kullanım öncesi ve sonrası bakımını yapabilen kişilere ekskavatör operatörü denir. Ekskavatör kullanabilmek için ekskavatör operatör ehliyeti almak gerekmektedir.

Ehliyet için Milli Eğitim Bakanlığına bağlı gerekli teçhizatı ve öğreticiyi bulunduran kurslara başvurmak gereklidir.

Başvurunun ardından yapılan TEST ve uygulama sınavlardan başarı ile geçilmesi halinde ehliyet alınmaktadır. Ehliyeti almak için herhangi bir sürücü belgesine gerek yoktur. Fakat sürücü belgesi olmadan ehliyet alan kişiler, ekskavatör tipi is makinesini trafiğe kapalı alanlarda yani sadece iş yerlerinde kullanabilmektedir. Trafiğe açık alanda kullanmak için ise G sınıfı sürücü belgesine alınan ehliyet kayıt ettirilmelidir.

  • Aday 5 adet fotoğraf,
  • sağlık raporu,
  • nüfus cüzdanı fotokopisi,
  • adli sicil kaydı ve
  • Adayın 18 yaşından gün almış olması ve en az ilkokul mezunu olması şartı gerekmektedir.
  • öğrenim belgesi ile ekskavatör ehliyeti almak için ARABA İŞ MAKİNASI KURSUNA başvurabilir.

Sağlık raporunun ise is makinesi kullanabilecek beden sağlığına sahip olduğunu kanıtlayan yönde verilmiş olması gerekmektedir. Gerekli belgeleri tamamlayan aday teoride 50 soruluk motor sınavına tabi tutulur. Yazılı sınavı başarı ile geçmesinin ardından ise uygulamalı sınava giren kursiyer, is makinesi kullanabilme yeteneği bakımından değerlendirilmektedir. İki sınavı da başarı ile geçen kişilere Milli Eğitim Bakanlığı onaylı ekskavatör operatör belgesi verilmektedir. Bu belge sadece ekskavatör tipi iş makinesi kullanmakta geçerlidir. Çünkü belge üzerinde kullanılacak iş makinesinin sima yer almaktadır.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

 

Ekskavatör operatörleri, Kendi makinelerinde çalışabilecekleri gibi, Devlet Su İşleri, T.C. Karayolları, Türkiye Elektrik Kurumu, Maden Tetkik Arama Enstitüsü, orman işletmeleri, belediyeler gibi kamu kuruluşlarıyla, inşaat firmaları, maden şirketleri, kum ve çakıl ocakları, belediyeler, hafriyat firmaları, yapı firmaları gibi özel işyerlerinde çalışırlar.

 

İnsanın varlığı ve gün geçtikçe nüfustaki çoğalma, inşaat sektörüne olan gereksinimi arttırmakta, dolayısıyla meslek elemanlarına da gereksinim duyulmaktadır.

 

Kullanılan iş makinesinde, teknolojiye bağlı olarak yapılan değişiklikleri izleyen, eğitimini gören kişiler için, gerek özel gerekse kamu kurum ve kuruluşlarında iş olanakları geniştir.

 

Ekskavatör operatör ehliyeti bulunan kimseler sürücü belgeleri olmasa dahi ekskavatör tipi is makinesini sadece trafiğe kapalı alanlarda kullanabilmektedir. Trafiğe açık alanlarda ise G sınıfı sürücü belgesine kaydettirmelidir. Bu ehliyet olmadan is yerlerinde makine kullanımı onaylanmamaktadır. İş güvenliği uzmanları risk açısından Bakanlık müfettişleri de kontrol açısından bu belgeyi istemektedir. Oluşabilecek herhangi bir kaza durumunda sorumluluk tamamen kullanıcıya aittir. Kullanıcı is makinesi kullanımında dikkatli davranmalıdır çünkü bu belge olmadan yapılan kazalarda cezalar da artmaktadır.

kule vinç ehliyeti, Kule vinç belgesi, Kule vinç operatörlük kursu