Zemin Süpürme Operatörü Ehliyeti

Zemin süpürmeye ve temizlemeye yarayan araçları kullanan nitelikli kişiler bu aracı kullanmak için iş kanununa göre zemin süpürme belgesi almak durumundadırlar. Genelde Belediye temizlik görevlileri almaktadırlar. Büyük alışveriş merkezlerinde bulunan büyük marketlerde bu makinalar kullanılmaktadır.
Araç, isteğe bağlı olarak sağ yada sol taraftan ayrı ayrı olmak üzere tek taraflı kumanda edilebildiği gibi, aynı zamanda hem sağ ve hem de sol taraftan olmak üzere çift taraflı olarak aracın direksiyon kumanda sistemi dizayn edilebilmektedir. Çöp haznesi ile diger aksamlar olan; yardımcı motor, su tankı ve hidrolik sistem yağ tankı odası birbirinde ayrı olarak imal edilmiştir.

zeminleri temizleme ve süpürme amaçlı, her il dahilinde ve belediye tarafından kullanılmakta olan zemin süpürme araçları, yalnızca zemin süpürme operatörü ehliyeti almış olan ve bu belgeyi bir kurs ile uygulama sınavı dahilinde başarıyla kazanmış olan kişiler tarafından çalıştırılmaktadır. Belediyeye girmek isteyen ve belediye zemin süpürme aracının operatörlüğü görevini üstlenmek isteyen kişi, bu kurslara katılarak ve başarıyla bitirerek bu belgeyi almaya hak kazanmaktadır. Aksi yönde, bu makinelerin kullanılması ve vasıfsız kişiler tarafında çalıştırılması imkansız hale gelmektedir.
Zemin temizliği bağlamında, her belediyede bulunan bu zemin temizleme araçlarının, ehliyetsiz kullanıma kapalı olması ve vasıfsız elemanın kullanarak kaza ve yaralanmalara yol açabileceği gerçeği unutulmamaktadır. Seçilecek kurs ile teorik bilgiler edinerek ve sonunda kullanılacak araç doğrultusunda bir uygulama bazlı sınava dahil olunarak, bu belge ya da ehliyet alınmaktadır. Zemin süpürme operatörü ehliyeti bağlamında girilecek olan bu teorik sınav ve uygulama sınavları sonucunda en az 70 puana sahip olmak zorunlu tutulmaktadır. Daha az puan alan kişiler sınavı geçmiş sayılmamakta ve belge alma haklarını yitirmektedir. Başvuracak adayların dikkat etmesi gereken bazı hususlar da bulunmaktadır. Başvuru şartları arasında, başvuruyu yapacak kişinin en az 18 yaşını bitirmiş olması aranan ilk şartlar arasında gelmektedir. Bunun devamı olarak, yine başvuran adayın en az ilkokul mezunu olduğunu kanıtlaması da gerekenler arasında bulunmaktadır. Başvuru şartlarını sağlamayan ya da kurslara katılıp başarılı olamayan adaylar, operatör şanslarını da bu bağlamda ne yazık ki yitirmektedir.