Sondaj, Zemin Delgi Kursu

Kazıcı-Zemin Delgi (Delik Delme ve Sondaj) Makinesi Operatörü Yetiştirme Kursu Programı.

Delik Delme ve Sondaj Operatörü;  Zemin Delgi (Delik Delme ve Sondaj) Tipi İş Makinesinin yaptığı iş ve özelliğe uygun emniyetli ve verimli bir şekilde kullanan, Zemin Delgi (Delik Delme ve Sondaj) Tipi İş Makinesinin çalışma öncesi ve çalışma sonrası kontrol, bakım ve ayarlarını yapabilen Operatörlük Belgesine sahip nitelikli kişidir.


Delik Delme ve Sondaj Operatörü; Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı Operatör Belgesine sahip olmalıdır. Herhangi bir kaza anında bütün sorumluluklar operatöre aittir. Operatör Belgesine sahip olmayan kişi yasal olarak iş makinesini kullanamaz. Bu tür elemanları çalıştıran işverenler 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu hükümlerine göre suçlu sayılırlar.

Sondaj, Zemin Delgi OPERATÖRÜ EHLİYETİ İÇİN GEREKLİ OLAN EVRAK LİSTESİ

  • 1 Adet Kimlik Fotokopisi
  • 1 Adet Diploma Noter Tastiği (En az ilkokul mezunu)
  • 1 Adet Savcılıktan Adli Sicil Belgesi (e-devlet şifrenizle çıktı alabilirsiniz)
  • 5 Adet Vesikalık Resim (BİO-METRİK)
  • 1 Adet Sürücü Olur Raporu (Aile hekiminizden alabilirsiniz)

Fore Kazık ehliyeti nasıl alınır?
Delik Delgi ve Sondaj ehliyeti için kursiyer  40 soruluk iş güvenliği ve iş makinesi ile  ilgili teorik teste tabi tutulur. Sınavdan geçen kursiyer, Uygulama sınavına girerek geçerse belgeyi almaya hak kazanır. Genelde fabrika içi ve şantiyelerde olduğundan ehliyete işlenmez, personel dosyasında saklanır. Her iki sınavda da Geçer Not 70 puandır.